Drobečková navigace

Úvod > Blog > Svěřenské fondy: Kde vidím hlavní smysl (profesionální) správy majetku

Svěřenské fondy: Kde vidím hlavní smysl (profesionální) správy majetkuSvěřenský fond je zvláštním druhem správy cizího majetku a jako nový institut jej do českého právního řádu zavedl nový občanský zákoník s účinností od 1. 1. 2014.

Po čtyřech letech intenzivní praxe s tímto unikátním nástrojem, který byl na svém počátku vnímán veřejností jako „černá díra na ulití peněz“ bez jakékoliv regulace, vidím, jak dochází ke kultivaci trhu, vznikání nové profese srovnatelné s advokacií či daňovým poradenstvím, a také postupnému dohledu ze strany státu.

Svěřenský fond je zajímavý v očích našich klientů z několika důvodů:

 • Pravidla hry
 • Ochrana vloženého majetku před třetí stranou
 • V případě úmrtí živitele rodiny jako základní kámen ochrany majetku pro zbylé členy rodiny

 

Pro zakladatele svěřenského fondu jsou nejzajímavější tyto parametry:

Když klient vyčlení veškerá svá aktiva, či jejich část (nemovitosti, vlastní podnikání, finanční prostředky, sbírky..), znamená to pro něj, že jím určeným obmyšleným osobám nadefinuje jasné podmínky k tomu, aby mohly čerpat veškeré benefity/zisky/užívání majetku plynoucí z této správy.

V případě, že by třetí strana (např. exekutor) chtěla zabavit majetek našeho klienta, při dodržení zákonných podmínek nemůže na majetek, který je vyčleněn ve svěřenském fondu. Například pro podnikatele je svěřenský fond žádoucí ochranou před jejich špatným manažerským rozhodnutím.

Pokud by došlo k náhlému úmrtí zakladatele, nijak se to po majetkové stránce nedotkne obmyšlených osob – zpravidla rodiny.

Tím, že majetek (či jeho část) náleží svěřenskému fondu, vyhneme se u vyčleněného majetku dědickému řízení a sporům, složitým převodům majetku na pozůstalé, zmrazení bankovního účtu zesnulého, atd.

Takto také může zakladatel vyjmout například děti z prvního manželství, se kterými se dlouhá léta nevídá.

Stále platí, že beneficienti mají jasně daná pravidla hry – pokud by se děti chtěli účastnit vedení ve společnosti, získat hotovost, či čerpat zisky z fondu, správce jim toto povolí po splnění daných podmínek – například úspěšné složení maturitní zkoušky, několikaletá praxe v oboru….

 

Hlavní devizou je, že majetkem, který zakladatel za svého života nabyl, zabezpečí díky svěřenskému fondu svoji rodinu i po své smrti, až po několik generací – v závislosti na velikosti a charakteru vyčleněného majetku.

Zcela nejdůležitější je volba Správce. Osoby, která dokáže majetek ve fondu rozmnožovat, vést podnikání (vlastnický podíl) k zisku, a zároveň i obhospodařovat např. vyčleněné nemovitosti. Důležité je být také s rodinou v kontaktu, znát jednotlivé obmyšlené, vést je k plnění statutu a dbát na dodržování podmínek.

 

Závěrem:

Dle mé osobní zkušenosti, je špatně, když je rodina závislá na příjmu a schopnostech jednoho člověka, bez jakékoliv ochrany, či scénáře.

Pokud se rodinní příslušníci neorientují v byznyse, aktivitách, či majetkových poměrech „živitele“, nemají šanci po jeho/jejím náhlém odchodu sami rozklíčovat otázky typu kdo – co – proč – jak – nač. Snadno se pak může stát, že pod stresem a tlakem, špatným rozhodnutím, či neznalostí o část majetku přijdou.


Komentáře


 • 11. 8. 2019 20:32
  KamSsa1 .
  fond

  zní to dobře


 • 9. 11. 2019 0:33
  Irena Purschová
  Re: fond

  Pokud budete chtít v budoucnu řešit Vaši situaci tímto nástrojem, ráda budu v celém procesu nápomocna :).


 • 11. 8. 2019 23:41
  Karel75
  fondy

  Po mém otci jsem zdědil značné majetky, a tak jsem rád, že v dnešní době existují svěřenecké fondy, díky kterém je správá majetku přecejen o něco snažší. Já jej mám vedený přes https://www.alphacitizen.com/cs/ a naprostá spokojenost.


 • 9. 11. 2019 0:36
  Irena Purschová
  Re: fondy

  Děkuji za příspěvek


Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů